بیشتر اوقات ، روند طبیعی پیری مشکلات پوستی مختلفی مانند چین و چروک ، افتادگی پوست ، لکه های پوستی ، افتادگی پوست ، خطوط خنده در اطراف چشم و خطوط اطراف دهان را ایجاد می کند. روش های غیرجراحی جوانسازی پوست اعم از تزریقات زیبایی مانند تزریق فیلر ( ژل یا چربی ) و تزریق بوتاکس ، روش هایی هستند که هدف از انجام آن ها کاهش علائم پیری است و به شما کمک می کنند جوان تر به نظر برسید و جوانی و شادابی را به صورت خود بازگردانید. در ادامه دکتر منصور حاجی بیگی توضیحات بیشتری را در این باره ارائه داده است.

جوانسازی پوست

البته لازم به ذکر است که علائم فوق الذکر در چهره ، صرفا به دنبال افزایش سن و پیری پدید نیامده و می توانند در پی قرارگیری طولانی مدت در معرض نور آفتاب ، اختلالات پوستی ، و حتی وراثت نیز ایجاد گردند. به منظور کسب بهترین نتایج از جوانسازی پوست ، باید به پزشکی که در این زمینه از تبحر و تجربه کافی برخوردار است مراجعه نمایید. اگرچه مراجعه به بهترین پزشک برای جوانسازی پوست ، دستیابی به نتایج مطلوب و ایده آل را تضمین می کند ؛ اما باید خاطر نشان شد که افراد باید متعهد به محافظت از پوست خود در برابر هر گونه آسیب محیطی باشند تا نتایج بدست آمده دوام بیشتری داشته باشد.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای جوانسازی پوست هستند ؟

افرادی که خواهان جوانسازی پوست می باشند در صورتی که از شرایط ذیل برخوردار باشند می توانند مبادرت به انجام آن نمایند.

 1. در صورتی که از نظر جسمی ، سالم باشند.
 2. چنانچه برای بهبود ظاهر خود ، چشم انداز مثبت و اهداف مشخص اما واقع گرایانه در ذهن داشته باشند.
 3. و نهایتا در صورتی که متعهد به محافظت از پوست خود در برابر آسیب های بیشتر در برابر آفتاب باشند ، می توانند کاندید خوبی برای جوانسازی پوست به شمار روند.

تزریق فیلر

کاهش حجم صورت ، یکی از اولین علائم پیری است و می تواند در مناطقی مانند گونه ها ، اطراف چشم و لب ایجاد شود. با استفاده از پرکننده های پوستی ( تزریق ژل یا چربی ) ، می توان چین و چروک های پوست را از بین برده و حجم از دست رفته صورت را به آن بازگرداند. به طور کلی از فیلرها می توان برای تقویت و تعادل مناطق خاصی از صورت نیز استفاده کرد ؛ به عنوان مثال می توان برای برجسته ساختن چانه از آن استفاده کرد تا تعادل آن با بقیه صورت بهتر شود.

تزریق بوتاکس

بوتاکس از سم بوتولینوم ساخته می شود و سیستم عصبی را هدف می گیرد و در نتیجه تزریق بوتاکس ، سیگنال عصبی انقباض عضله را مختل می کند و منجر به فلج موقت عضلات ناحیه مورد نظر می شود. لازم به ذکر است که تزریق بوتاکس ؛ به عنوان یک درمان زیبایی می تواند خط اخم ، چروک اطراف چشم ، خطوط ریز اطراف دهان و گوشه لب را برطرف کند. البته ناگفته نماند که بوتاکس در زمینه درمان پزشکی نیز کاربرد داشته و از جمله کاربردهای آن عبارتند از :

 • درمان اسپاسم پلک
 • درمان تعریق بیش از اندازه
 • درمان بعضی اختلالات مثانه و میگرن

جوانسازی پوست

فیلرها از چه نوع موادی ساخته شده اند ؟

امروزه فیلرهای متنوعی در بازار وجود دارد که به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا رسیده است و جراحان زیبایی آن ها در جهت جوانسازی و درمان های زیبایی به کار می برند. می توان گفت فیلرها بر اساس ماده ی سازنده خود دسته بندی می شوند. لازم به ذکر است که برای تزریق فیلر حتما از فیلرهایی که مورد تایید سازمان FDA آمریکا است و نام تجاری معتبری دارد، استفاده نمایید.

هیالونونیک اسید از جمله مواد قندی طبیعی در بدن است که در پوست یافت می شود. وظیفه این ماده حفظ رطوبت می باشد. نتایج به دست آمده از تزری فیلر های هیالونونیک اسید موقت بوده و 6 الی 12 ماه ماندگاری دارد. در طی این مدت به صورت طبیعی و تدریجی بدن این ماده را جذب می نماید. معمولا ژل های هیالورونیک اسید را به همراه لیدوکایین تزریق می کنند تا ناراحتی و درد در هنگام تزریق به کمترین میزان ممکن برسد. از جمله فیلرهای هیالورونیک اسید به تایید سازمان غذا و داروآمریکا رسیده به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • محصولات ژوویدرم
 • محصولات رستیلن
 • بلوترو بالانس

کلسیم هیدروکسیل آپاتایت (CaHA) از دیگر ماده ها طبیعی است که در بدن و عموما در استخوان ها یافت می شود. در فیلرهای این ماده می توان ذرات میکروسکوپی کلسیم را که در ژل شناورند مشاهده نمود. غلظت این نوع فیلر ها نسبت به فیلرهای حاوی هیالورونیک اسید بیشتر بوده و به همین علت ماندگاری بیشتری دارند. به صورت میانگین می توان گفت نتایج درمانی آن تا حدود 12 ماه ماندگاری دارد. بررسی ها نشان می دهد که تزریق این ماده موجب تحریک کلاژن های طبیعی پوست می شود و به همین منظور در رفع چین و چروک های عمیق پوستی کاربرد دارد.

پلی متیل متاکریلات (PMMA) از جمله مواد صنعتی است که برای بدن ایمن می باشد و از گذشته برای درمان های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. فیلرهای تزریق شده حاوی این ماده به صورت گلوله های کوچک برای همیشه در زیر پوست باقی می ماند و برای همیشه از آن حمایت می کند. فیلرهای تزریقی با این ماده حاوی کلاژن نیز می باشد که موجب سفت شدن ساختار پوست می گردد. از جمله برندهای مطرح این ماده به تایید سازمان FDA آمریکا نیز رسیده است بلافیل می باشد که در گذشته با نام آرتفیل شناخته می شد.

کاربردهای بوتاکس در زمینه زیبایی و جوانسازی پوست چه می باشد ؟

 • رفع خطوط های مختلف پیشانی
 • از بین بردن چین و چروک های مختلی که در گردن ایجاد شده است
 • بالا بردن لب و نوک بینی
 • از بین بردن افتادگی و شل شدگی پوست ناشی از افزایش سن

انواع برندهای بوتاکس چه می باشد ؟

 1. بوتاکس دیسپورت از جمله معروف ترین و پرکاربردترین نوع بوتاکس می باشد که در رفع چین و چروک های صورت حتی خطوط نازک نیز کاربرد بسیاری دارد.
 2. بوتاکس زئومین از مهم ترین نوع بوتاکس برای رفع تمامی چروک های پوست صورت شناخته می شود.
 3. بوتاکس نورونوکس از جمله پر طرفداترین نوع بوتاکس می باشد که مانع رسیدن پیام های پیری زود رس و انبساط عضلات مغز می گردد و در نهایت موجب انقباض عضلات صورت می شود.
 4. بوتاکس کنیتوکس از برندهای چینی با کیفیت به شمار می آید.
 5. بوتاکس درماتوکس این نوع بوتاکس در پزشکی کاربرد فراوان دارد و در ایران بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. بوتاکس مسپورت از جمله برندهای قابل قبول در رفع خطوط و چین و چروک های ایجاد شده بین ابروها می باشد.