جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ؛ نوعی جراحی پلاستیک می باشد که با برداشتن پوست و چربی اضافی پلک ها ، به بهبود ظاهری آن ها می انجامد و بر روی هر دو پلک فوقانی و تحتانی یا تنها بر روی یکی از آن ها قابل انجام است. البته باید اشاره داشت که این جراحی ، گاهی اوقات با هدف درمانی و جهت درمان اختلالات عملکردی پلک ها انجام می گیرد. در خصوص جراحی پلک باید اشاره داشت که این عمل جراحی ، در واقع نوعی جراحی سرپایی محسوب می شود و نیازی به بستری شدن ندارد ؛ به طوری که پس از اتمام جراحی ، بیمار از مرکز جراحی ترخیص می شود. لازم به ذکر است که جراحی پلک ، در عمده موارد تحت بی حسی موضعی انجام می پذیرد و تنها در برخی موارد بسته به وسعت جراحی ، شرایط بیمار و صلاحدید جراح ؛ ممکن است تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد. دکتر منصور حاجی بیگی ، بهترین جراح پلک در زاهدان ، هر آنچه که باید بدانید را در این مقاله متذکر شده است ؛ پس تا آخر بخوانید.

 

جراحی پلک

در چه مواردی نیاز به انجام عمل زیبایی پلک ضرورت خواهد یافت ؟

توجه داشته باشید که به طور کلی با افزایش سن ، عضلات حمایت کننده از پوست دچار ضعف می شوند ؛ از این رو شاهد آن خواهیم بود که چربی بیش از حد نرمال در نواحی پلک فوقانی و تحتانی تجمع می یابد و این امر سبب افتادگی و چروکیدگی پلک های بالا و پف آلود شدن پلک های پایین می شود. قاعدتا نمایان شدن چنین علائمی در چهره ، سبب خواهد شد تا شما پیرتر از سن واقعی تان به نظر برسید و حتی در برخی موارد ممکن است افتادگی پلک بالا به قدری باشد که موجب محدود شدن دامنه دید شما شده و مشکلاتی را برای تان پدید آورد. به کمک جراحی پلک ، از این مشکلات کاسته و حتی بخش عمده ای از آن ها را مرتفع نمود و بدین ترتیب جوانی و شادابی را به چشم ها بازگرداند.

کاندیدای مناسب جراحی پلک

به طور کلی افرادی که با هر یک از اختلالات ذیل در پلک های خود روبرو هستند ، می توانند مبادرت به انجام عمل زیبایی پلک نموده و به پلک هایی جوان و زیبا دست یابند :

 • افرادی که زیر چشم های شان پف آلود است.
 • افرادی که در پلک های فوقانی خود با پوست چروکیده یا پف کرده مواجه هستند.
 • اشخاصی که دچار افتادگی پلک های تحتانی هستند.
 • اشخاصی که با افتادگی در پلک های فوانی روبرو بوده و در پی این اختلال دید پیرامونی شان با محدودیت مواجه شده است.

جراحی پلک بالا

به منظور انجام عمل پلک فوقانی ، جراح متخصص در ابتدا برش لازم جهت انجام جراحی را بر روی پلك ها ایجاد می نماید. لازم به ذکر است که برش بلفاروپلاستی پلک بالا ، در قسمت چین پشت پلك ایجاد می شود و در نتیجه ، بعد از جراحی قابل رویت نخواهد بود. در جراحی پلک فوقانی ، جراح پس از ایجاد برش مورد نیاز ؛ مبادرت به برداشتن بخشی از پوست ، عضله و چربی اضافی می نماید و در انتهای عمل ، محل برش جراحی را بخیه می زند.

جراحی پلک پایین

جراح پلک در راستای انجام بلفاروپلاستی پلک پایین ، تنها در زیر مژه ؛ یعنی در خط طبیعی پلك تحتانی ، برش جراحی را ایجاد می نماید و گاهی اوقات ممکن است برش جراحی را از داخل پلك و در ناحیه ملتحمه چشم لحاظ کند. در مرحله بعد ؛ عضلات ، گوست اضافی و چربی مازاد را از پلك ها برداشته یا این که آن ها ترمیم می نماید و در پایان ، محل برش را با بخیه می بندد.

جراحی پلک

انتخاب بهترین جراح پلک

عوامل مختلفی را باید قبل از تصمیم به جراحی در نظر بگیرید. جراح ، مهم ترین عامل موفقیت در هر جراحی محسوب می شود ؛ لذا جراحی را انتخاب کنید که پروانه طبابت چشم پزشکی و برد تخصصی جراحی پلک ، تجربه معالجه بیماران در شرایط خاص یا شرایط خاص شما را دارد. بیشتر عوارض جراحی پلک ، مربوط به بینایی است ؛ به همین دلیل ، مطمئن باشید که جراح تجربه زیادی در عمل پلک دارد و می داند چگونه از مشکلات بینایی جلوگیری کند. زمان کافی برای تحقیق درباره مدارک و تجربیات پزشک ، اختصاص دهید و به دنبال پزشکی باشید که تجربیات بالایی در زمینه جراحی پلک دارد. هرچه پزشک در انجام عمل زیبایی پلک تجربه بیشتری داشته باشد ، آمادگی بیشتری برای پیش بینی نتیجه عمل و پیشگیری از عوارض جراحی دارد.

مشاوره قبل از عمل زیبایی پلک

مشاوره جراحی پلک بسیار مهم است  ، زیرا جراح برای ایجاد یک نتیجه رضایت بخش از این جراحی ، به سابقه پزشکی کامل شما نیاز دارد. جراح در این جلسه ، وضعیت سلامت عمومی و سایر شرایط پزشکی شما یا عوامل خطرزا را ارزیابی می کند. حساسیت های دارویی و غذایی ، سیگار کشیدن و مصرف ویتامین ها ، مکمل های گیاهی یا داروهای دیگر ، سوابق اخیر مربوط به بیماری ها و جراحی های چشم ؛ همگی در جلسه مشاوره از شما پرسیده می شود تا از بروز هر گونه مشکل یا عارضه ای پیشگیری به عمل آید. جراح به نگرانی ها و خواسته های شما گوش می دهد ، بنابراین می تواند به شما کمک کند مناسب ترین روش را برای کسب نتایج دلخواه و مطلوب انتخاب کنید. جراح در جلسه مشاوره ؛ از زوایای مختلف از پلک های شما عکس می گیرد و درباره گزینه های جراحی و دوره درمانی ، نتایج احتمالی جراحی و هرگونه خطرات احتمالی ، نوع بیهوشی با شما صحبت خواهد کرد.

چگونه برای جراحی پلک آماده شویم ؟

آماده شدن برای تمامی اعمال جراحی بسیار مهم است و شما برای انجام جراحی پلک نیز باید در بهترین وضعیت جسمی و روحی باشید.

 • پیش از جراحی و در جلسه مشاوره ، دستورالعمل ها یا “باید و نباید” قبل از عمل به شما گفته خواهد شد ؛ از جمله قطع مصرف سیگار و نوشیدنی های حاوی الکل ، زیرا الکل و سیگار می توانند بر توانایی شما در بهبودی بعد از جراحی تأثیر بگذارند ؛ چرا که بهبود زخم های جراحی در افراد سیگاری به مراتب کند تر از افراد غیرسیگاری است.
 • در هفته های منتهی به جراحی از آسپرین ، ایبوپروفن یا داروهای ضد التهاب استفاده نکنید. این موارد سبب رقیق شدن خون شده و احتمال خونریزی را تشدید می کنند ، همچنین ممکن است با هر دارویی در حین یا بعد از جراحی تداخل داشته باشند و بر روند بهبودی اثر منفی بگذارند.
 • 6 تا 8 ساعت قبل از عمل ، نباید چیزی بخورید یا بنوشید. بهتر است آخرین وعده غذایی خود را در زمان معمول خود بخورید و بعد از عمل هیچ ماده خوراکی ای مصرف نکنید ؛ زیرا در روز جراحی باید معده تان خالی بوده و اصطلاح ناشتا باشید.

جراحی پلک چگونه انجام می شود ؟

جراحی پلک را می توان تحت بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی ( بسته به صلاحدید پزشک ) انجام داد. جراح با توجه به این که قرار است جراحی در پلک بالا ، پایین یا هر دو پلک انجام شود ؛ در خطوط طبیعی پلک ، یعنی چین پلک بالا و زیر مژه های پلک پایین برش های جراحی را ایجاد می کند. ( این برش ، اندکی در خطوط خنده در گوشه چشم گسترش می یابد. ) سپس افتادگی عضله ، چربی و پوست اضافی ؛ از طریق برش برداشته می شود و در نهایت تمام برش ها بخیه می شوند.

 

جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • 24 ساعت اول پس از عمل باید کمپرس یخ را هر 15 تا 20 دقیقه در ساعات بیداری بر روی چشم قرار دهید. ( کمپرس را مستقیم بر روی ناحیه جراحی شده نگذارید و آن را داخل یک پارچه تمیز بپیچید. )
 • طی هفته اول بعد از جراحی ؛ از مطالعه ، تماشای تلویزیون و نگاه کردن به لپ تاپ ، تبلت و گوشی موبایل خودداری کنید ؛ زیرا انجام این امور می تواند سبب خشکی چشم شده یا این مسئله را تشدید کنند.
 • دو بار در روز با یک تمیز کننده ملایم ، موضع جراحی شده را تمیز کنید و ناحیه برش را با استفاده از پمادهای تجویز شده مرطوب نگهدارید.
 • تا 2 هفته بعد از عمل پلک ، استفاده از لنز را کنار بگذارید و به جای آن دو هفته اول بعد از جراحی ؛ عینک تیره ( تجویز شده توسط پزشک معالج ) بزنید.
 • داروهای آنتی بیوتیک ، برای جلوگیری از عفونت تجویز می شود که باید طبق دستور و تا پایان دوره درمان مصرف کنید.
 • هر گونه داروی رقیق کننده و  ضد التهاب غیر استروییدی ؛ مانند آسپیرین و ایبوپروفن استفاده نکنید ، مصرف این داروها سبب افزایش احتمال خونریزی خواهد شد.
 • لازم به ذکر است که بعد از عمل پلک ، اندکی خارش در ناحیه جراحی خواهید داشت که کاملا طبیعی است و نباید شما را دچار نگرانی کند.
 • تا چند وقت بعد از بلفاروپلاستی ، تنها باید به صورت طاقباز بخوابید و صورت تان با بالش هیچ تماسی نداشته باشد ؛ در ضمن باید سرتان را با استفاده از چند بالش در شب با زاویه 45 درجه بالا نگهدارید ، با این کار مانع پیشروی تورم و کبودی خواهید شد.
 • حداقل از 6 هفته قبل از عمل تا 6 هفته بعد از آن ، باید از مصرف سیگار خودداری نمایید و بدین ترتیب به کاهش ریسک بروز عوارض ناشی از مصرف دخانیات که پیشتر به آن اشاره داشتیم کمک کنید.

هزینه جراحی پلک

عمل زیبایی پلک در صورتی که با هدف بهبود عملکرد پلك ها ، انجام گیرد نوعی جراحی درمانی محسوب شده و تحت پوشش خدمات بیمه قرار می گیرد. اما در غیر اینصورت جزو جراحی های زیبایی به شمار رفته و پرداخت تمام هزینه آن به عهده فرد زیباجو خواهد بود. لازم به ذکر است که پیش از معاینه و بررسی فرد زیباجو ، نمی توان قیمت این عمل جراحی را معین و برآورد نمود.

واژگان عمل زیبایی پلک

 • بلفاروپلاستی : جراحی پلک برای بهبود ظاهر پلک ها.
 • بیهوشی عمومی : داروها یا گازهایی که در حین عمل برای تسکین درد و عدم هوشیاری استفاده می شود.
 • آرامبخش وریدی : داروهای آرامبخش از داخل ورید برای کمک به آرامش شما در حین عمل تزریق می شوند.
 • بیحسی موضعی : دارویی که در حین عمل برای تسکین درد ، مستقیما به محل برش تزریق می شود و بیمار در حین عمل هوشیار است.
 • بخیه : جراحان برای بستن پوست و بافت استفاده می کنند.
 • برش ترانس ملتحمه : برش در داخل پلک تحتانی ایجاد می شود و درون بافت ملتحمه چشم ؛ یعنی بخش مایل به قرمز چشم پنهان است.