از بینی می توان به عنوان یکی از عناصر اصلی صورت یاد کرد که در جذابیت و زیبایی چهره تاثیر قابل توجهی دارد. جراحی بینی یا راینوپلاستی ، راهکاری موثر و کارآمد در راستای تغییر ساختار بینی و فرمدهی مجدد به آن می باشد. دکتر منصور حاجی بیگی جراح گوش و حلق و بینی و از بهترین جراحان بینی زاهدان می باشند ؛ در مقاله پیش رو توضیحات جامع ایشان در خصوص عمل بینی را خواهیم خواند.

 

جراحی زیبایی بینی

بینی در مرکز صورت و در معرض توجه قرار دارد ، از این رو در صورتی که کوچکترین نقص ظاهری ای داشته باشد به وضوح قابل رویت خواهد بود. لذا افرادی که با بدشکلی ظاهر بینی مواجه می باشند غالبا به دنبال راهی هستند تا به کمک آن فرم بینی خود را بهبود ببخشند. معیار زیبایی بینی ، می تواند از نظر هر فردی تعریف خاصی داشته باشد ؛ اما از منظر زیبایی شناسی یک بینی ایده آل ، به بینی ای اطلاق می گردد که عاری از هر گونه ایراد ظاهری بوده و با سایر عناصر صورت نیز توازن و هارمونی داشته باشد. با انجام جراحی بینی ، می توان هر گونه ایراد ظاهری بینی را مرتفع نموده و به یک بینی ایده آل دست یافت. لذا به جرأت می توان گفت که عمل بینی ؛ از جمله جراحی های پرطرفدار در میان عموم افراد محسوب می شود.

انواع بینی

به طور کلی بینی ها ، بر اساس جنس غضروف و ضخامت پوست شان ؛ به دو دسته بینی های استخوانی و گوشتی تقسیم می شوند. بینی هایی که پوست ضخیم و غضروف های ضعیفی داشته و نوک بزرگ و پهنی دارند ، به بینی گوشتی موسوم اند و بینی هایی که پوستی نازک و غضروف هایی مستحکم دارند ، بینی استخوانی نامیده می شوند.

مدل های عمل بینی

جراحی بینی با توجه به نتیجه ای که ایجاد می کند و تاثیری که بر روی شکل ظاهری ببینی می گذارد ؛ به 3 دسته بینی طبیعی ، بینی فانتزی و بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود. لازم به ذکر است که هر یک از مدل های فوق ؛ با توجه به نوع ببینی ، تناسب و هارمونی آن با چهره فرد و صلاحدید جراح ؛ انتخاب می شوند.

جراحی بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی ، به منظور مرتفع ساختن ایرادات ظاهری بینی در عین حفظ ظاهر طبیعی بینی انجام می گیرد و عموما در میان مردان ، متداول تر است. البته با تغییر معیارهای زیبایی نسبت به گذشته ، که مقصود از بینی ایده آل ، یک بینی کوچک و قلمی بود ؛ در حال حاضر شاهد آن هستیم که اغلب افراد در هنگام مراجعه به مطب جراحان بینی ، تمایل دارند که صرفا نقائص ظاهری بینی شان را برطرف شده و فرم طبیعی بینی شان حفظ گردد.

جراحی بینی فانتزی

هدف از عمل بینی فانتزی که در میان عموم مردم با عنوان عمل بینی عروسکی نیز شناخته می شود ، کوچک تر کردن سایز بینی می باشد. لازم به ذکر است که انجام موفقیت آمیز این مدل از عمل زیبایی بینی ، مستلزم تخصص و تجربه بالای جراح می باشد ؛ چراکه کوچک کردن اندازه بینی می تواند منجر به بروز اختلالات تنفسی شود. ضمنا در جراحی بینی فانتزی ، علاوه بر کوچک شدن سایز بینی ؛ قوس زیادی در قسمت پل بینی ایجاد شده و نوک بینی سر بالا می شود ، در نتیجه زاویه میان بینی و لب بالا تغییر می کند. حال آن که چنانچه این زاویه بیشتر از اندازه تعیین شده باشد ، این طور اطلاق می شود که بینی حالت خوکی به خود گرفته و در نتیجه شاهد آن خواهیم بود که زیبایی فرد در پی این مسئله تحت الشعاع قرار می گیرد.

جراحی بینی نیمه فانتزی

عمل بینی نیمه فانتزی ، خصوصیات و مؤلفه های هر دو مدل قبلی را با هم داراست و غالبا در میان خانم ها محبوبیت بیشتری دارد. با انجام این مدل از عمل بینی ، شما در عین این که یک بینی طبیعی خواهید داشت ؛ برای زیبایی بیشتر فرم بینی ، قوس مختصری نیز روی پل بینی تان ایجاد می شود.

جراحی بینی

سن مناسب برای جراحی بینی

طی جراحی بینی ، تغییراتی بر روی ساختار استخوانی – غضروفی بینی ایجاد می شود ، لذا در صورتی که رشد بینی فعال باشد ؛ پس از گذشت چند وقت از رینوپلاستی ، نتیجه عمل دستخوش تغییرات منفی خواهد شد. از این رو زیباجویانی که تصمیم به انجام عمل بینی دارند ، باید پروسه بلوغ را به پایان رسانده باشند و روند رشد بینی آن ها خاتمه یافته باشد. به طور کلی سن مناسب برای عمل بینی ، در دختران بعد از 15 سالگی و در پسران بعد از 18 سالگی می باشد.

تکنیک های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود.

 • رینوپلاستی بسته : در روش بسته ، برش در غشای داخلی بینی و موقعیت های مختلف برای دسترسی به چهارچوب بینی زده می شود.

از آن جا که برشی در قسمت خارجی بینی ایجاد نمی شود ، هیچ جای زخم قابل مشاهده ای وجود ندارد. با توجه به عدم ایجاد برش در بیرون بینی ، باید اشاره داشت که دامنه دید جراح و دسترسی به آناتومی داخلی بینی برای ایجاد تغییرات لازم بر روی بینی در رینوپلاستی بسته ، محدود است. بنابراین جراح بینی در این روش از رینوپلاستی ، از آندوسکوپ برای مشاهده آناتومی داخلی بینی بیمار استفاده می کند. عمل بینی بسته ، به بیمارانی توصیه می شود که خواستار تغییرات مختصری در ساختار بینی هستند.

 • رینوپلاستی باز : در جراحی بینی به روش باز ، علاوه بر برش های داخلی که در روش بسته نیز لحاظ می گردد ، یک برش کوچک روی کلوملا ( بافت پایه جداکننده سوراخ های بینی ) نیز زده می شود.

این تکنیک ، امکان دسترسی آسان به ساختار زیرین استخوان و غضروف بینی را به بهترین نحو ممکن برای جراح فراهم می کند. تکنیک باز ، معمولا در عمل های ترمیمی بینی ، عمل بینی گوشتی و به طور کلی آن دسته از اعمال جراحی بینی که به منظور ایجاد تغییرات وسیع بر روی بینی انجام می گیرند ، مورد استفاده قرار می گیرد. عمل بینی باز ، دید واضح تر و سهولت بخیه یا پیوند پیچیده را به خوبی برای جراح فراهم می کند. در ارتباط با جای زخم ایجاد شده بر روی کلوملا در عمل بینی به روش باز ، باید خاطر نشان نمود که با رعایت صحیح دستورالعمل های مراقبتی و با گذشت زمان از بین می رود و هیچ نشانه ای از آن به جای نمی ماند.

مراحل جراحی بینی

به طور کلی جراحی بینی طی 4 مرحله انجام می شود که در ذیل به هر یک این مراحل و توضیحاتی در خصوص آن ، پرداخته ایم.

مرحله اول : هدف فرد از عمل بینی

این مرحله ، در جلسه مشاوره باید مطرح شود ؛ در واقع فرد در این جلسه باید پزشک را خواسته ها و مقاصد خود از جراحی بینی آگاه سازد. لازم به ذکر است پس از آن که فرد زیباجو ، انتظارات خود را از عمل زیبایی بینی عنوان داشت ؛ جراح در صورتی که این انتظارات ، واقع بینانه و معقول باشند و همچنین فرد کاندید مناسبی برای عمل بینی باشد ، روز عمل را مشخص می کند. اما چنانچه سطح توقعات فرد ، از نتایج این عمل جراحی ؛ نامعقول و غیرمنطقی باشد ؛ پزشک با آگاه ساختن وی از فاکتورهای زیبایی شناسی سعی در متعاقد کردن او می نماید. اما در صورتی که بیمار بر خواسته های غیر واقع بینانه خود اصرار ورزد ، پزشک باید از عمل کردن بینی وی صرف نظر نماید.

جراحی بینی

مرحله دوم : بررسی بینی بیمار

جراح شما ، یکبار دیگر در روز جراحی بینی و قبل از بیهوشی ؛ اقدام به بررسی و آنالیز ساختار بینی تان می نماید تا با دیدی باز مبادرت به اعمال اصلاحات مورد نیاز بر روی بینی شما نماید.

مرحله سوم : بیهوشی

در حال حاضر جراحی بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بیهوشی عمومی ، به دلیل ایمنی بالایی که دارد ؛ در قیاس با دیگر روش های بیهوشی به مراتب ارجح است.

مرحله چهارم : ایجاد برش جراحی و اعمال تغییرات

بعد از بیهوشی بیمار ، فرآیند جراحی بینی آغاز شده و در ابتدا برش های لازم بر روی بینی بیمار ( بسته به روش جراحی ) لحاظ می گردد. با ایجاد این برش ها ، جراح به ساختمان داخلی بینی دسترسی یافته و امکان اصلاح مشکلات بینی هم از لحاظ ساختاری و هم از لحاظ ظاهری برای وی فراهم می گردد. پس از دسترسی به ساختمان زیرین بینی ، جراح اقدام به ایجاد تغییرات مورد نظر بر روی استخوان و غضروف بینی نموده و در پایان جراحی ، پوست را بر روی وضعیت جدید قرار داده و برش های ایجاد شده را بخیه می زند. سپس اسپلینت ( گچ بینی ) ، را با هدف محافظت از شکل جدید بینی بر روی بینی بیمار قرار داده و گاها در برخی موارد پانسمان داخلی نیز در بینی می گذارد.

جراحی بینی در مردان

تنها خانم ها نیستند که گرایش به زیبایی داشته و در نتیجه علاقمند به اعمال جراحی زیبایی نظیر عمل بینی می شوند ، در این میان آقایان زیادی هستند که به دلایل مختلفی تصمیم به انجام جراحی های زیبایی می گیرند. اما مسئله مهمی که در خصوص عمل بینی مردان باید به آن اشاره داشت ، این است که تفاوت های اساسی ای بین بینی مردان و زنان وجود دارد که نحوه جراحی آن ها را از یکدیگر متمایز می کند. لازم به ذکر است که در جراحی بینی آقایان ، باید به حفظ ظاهر مردانه توجه ویژه ای شود و به هیچ وجه هارمونی و نوع چهره مردانه دستخوش تغییرات منفی قرار نگیرد ؛ چرا که این کار از جذابیت چهره به میزان قابل توجهی خواهد کاست. از این رو در عمل بینی مردانه ، نباید نوک بینی بیش از حد دستکاری شده یا قوس زیادی در ناحیه پشت بینی ایجاد شود ؛ اگرچه با اطلاع رسانی های زیادی که صورت گرفته در حال حاضر خانم ها نیز دیگر تمایلی به داشتن بینی با قوس زیاد از نمای نیم رخ نیستند.

ضمنا در جراحی بینی آقایان ؛ زاویه بین نوک بینی و لب بالا است که در آقایان ، 90 درجه و در خانم ها 105 درجه استاندارد است. از دیگر مواردی که در رابطه با عمل بینی مردانه ، باید به آن اشاره داشت این است که ساختار و غضروف و استخوان در بینی آقایان مستحکم تر است ؛ لذا احتمال کبودی و تورم بعد از رینوپلاستی نیز در مردان نسبت به خانم ها به مراتب بیشتر خواهد بود.

جراحی بینی در ایران

آمار انجام جراحی های زیبایی خصوصا جراحی بینی ، در ایران بسیار چشمگیر است. شاید بتوان از پارامترهای چهره خاورمیانه ای و داشتن بینی قوزدار ، به عنوان عمده ترین علل گرایش زیاد ایرانی ها به عمل بینی اشاره کرد ؛ چرا که از بارزترین مولفه های چهره ایرانی همانطور که در نقاشی های تاریخی نیز مشهود است ، وجود قوز بر روی پل بینی می باشد. البته این مسئله ، تنها علت علاقمندی ایرانی ها به عمل بینی نمی باشد ؛ زیرا گاها شاهد آن هستیم که برخی از متقاضیان عمل بینی فاقد هرگونه قوز بر روی بینی می باشند و به دنبال علل دیگری اعم از پهن بودن نوک بینی ، افتادگی نوک بینی ، بزرگ بودن بینی و غیره ، درصدد انجام این جراحی بر می آیند.

جراحی بینی با لیزر

احتمالا اصطلاح « جراحی بینی با لیزر » به گوش شما نیز خورده و در اینترنت و فضاهای مجازی آن را شنیده اید. در پاسخ به این سوال باید گفت خیر ، اگرچه در حال حاضر در بسیاری از اعمال جراحی می توان از فناوری لیزر بهره برد. اما در حوزه عمل بینی هنوز نمی توان از لیزر بهره برده و با استفاده از آن ، عیوب و ایرادات بینی را برطرف ساخته و استخوان و غضروف بینی را تغییر داد.

جراح قبل از رینوپلاستی چه اقداماتی انجام می دهد ؟

در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی ، جراح نسبت به بررسی وضعیت سلامت جسمی بهجو اقدام می نماید و مخاطرات احتمالی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

 • جراح بینی در این جلسه ، آزمایشات مخصوصی را برای بیمار تجویز می کند.
 • طی جلسه مشاوره ، از زوایای مختلف بینی فرد زیباجو عکس هایی گرفته می شود تا در پرونده پزشکی وی ضمیمه گردد.
 • در این جلسه ، جراح بینی در رابطه با فرم بینی بیمار و انتخاب های مناسبی که پیش رو دارد ؛ نظر خود را تبیین می نماید.
 • جراح ، درباره فرم احتمالی بینی با فرد بهجو گفتگو می کند و شمای احتمالی بینی را برای او متصور می سازد.
 • از دیگر مواردی که در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی به آن پرداخته می شود ، ریسک بروز عوارض احتمالی ناشی از عمل می باشد که جراح در ارتباط با آن با زیباجو گفتگو می نماید.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • افراد باید نسبت به انجام آزمایش هایی که جراح بینی برای شان تجویز نموده ، مبادرت نمایند و نتایج دریافتی را تا قبل از انجام جراحی بینی ، در اختیار ایشان قرار دهند.
 • از مهم ترین مواردی که اکیدا توصیه می شود افراد قبل از جراحی بینی رعایت نمایند ؛ این است که پزشک خود را از مصرف داروهایی که مصرف می کنند ، هر گونه حساسیت دارویی که دارند و نیز سوابق پزشکی و جراحی هایی که انجام داده اند ؛ آگاه سازند.
 • قطع مصرف سیگار و تمامی مواد دخانی و همچنین مشروبات الکلی از دو هفته قبل از رینوپلاستی ، الزامی می باشد.
 • لازم به ذکر است که الکل و دخانیات ، اکسیژن رسانی به خون را دچار اختلال کرده و سلامت فرد را در حین عمل به خطر می اندازند.
 • مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی ( داروهای رقیق کننده خون ) ؛ اعم از بروفن ، آسپرین ، ادویل و مواردی از این قبیل و همچنین داروهای گیاهی و ویتامین E نیز از دو هفته قبل از عمل بینی ممنوع می باشد ؛ زیرا این داروهای سبب افزایش ریسک خونریزی در حین جراحی می شوند.
 • توجه داشته باشید که تا چند روز بعد از عمل بینی ( مادامی که گچ بر روی بینی قرار دارد ) مجاز به استحمام و دوش گرفتن نخواهید بود ؛ از این رو توصیه می شود که شب قبل از رینوپلاستی ، دوش بگیرید.
 • افراد در روز عمل بینی ، باید ناشتا باشند و حداقل از 8 ساعت قبل از عمل چیزی میل نکرده باشند ؛ زیرا در صورتی که معده در حین عمل پر باشد ، ممکن است محتویات داخل آن به راه تنفسی فرد بازگشته و جان بیمار را به مخاطره بیاندازد.
 • افراد بهتر است به اتفاق یک نفر همراه و حداقل یک ساعت قبل از ساعت تعیین شده برای عمل ، در مرکز جراحی حضور یابند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

جراحی بینی معمولا یک عمل روزانه تلقی می شود و می توانید پس از چند ساعت استراحت ترخیص شوید. اطمینان حاصل کنید یکی از بستگان یا دوستان شما را تا منزل همراهی می کند ، زیرا به دلیل دریافت بیهوشی و عدم حفظ تعادل اجازه رانندگی ندارید. تا دو هفته بعد از عمل بینی ، از اقدامات زیر خودداری کنید :

 • جویدن و گاز زدن خوراکی های سخت
 • دمیدن در بینی ( فین کردن )
 • نوشیدن مایعات با نی
 • حالات شدید صورت مانند خندیدن
 • مسکن های حاوی ایبوپروفن یا آسپرین
 • تماس فیزیکی با بینی
 • سیگار کشیدن
 • فعالیت های بدنی شدید
 • ورزش های تماسی
 • شنا كردن
 • تماس مستقیم با نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش مانند سولاریوم

اهمیت انتخاب جراح بینی

مهم ترین فاکتوری که در دستیابی به نتایج قابل قبول از جراحی بینی ، بسیار اثرگذار است مهارت و توانمندی جراح بینی یا اصطلاحا راینولوژیست می باشد. یک جراح بینی مجرب و کارآزموده ، در عین حفظ مکانیزم تنفسی بینی و همچنین با در نظر داشتن توازنی که میان بینی و دیگر اجزای صورت برقرار است ؛ سعی می کند عیوب ظاهری بینی را مرتفع نموده و فرم بینی را بهبود بخشد. بنابراین اکیدا توصیه می شود متقاضیان عمل زیبایی بینی ، پیش از انجام این عمل جراحی ؛ نسبت به انتخاب بهترین جراح بینی دقت داشته باشند و با صبر و حوصله ، مجرب ترین و حاذق ترین جراح را برگزینند.

ویژگی های جراح بینی

 • جراح بینی ، باید دارای گواهینامه تخصصی گوش و حلق و بینی یا جراحی پلاستیک باشد و از آخرین فنون جراحی بینی مطلع باشد و از پیشرفته ترین فناوری های پزشکی استفاده کند.
 • از دانشکده پزشکی معتبر فارغ التحصیل شده باشد.
 • دوره چهار ساله جراحی عمومی و دوره سه ساله دستیاری جراحی ، آزمون های جامع شفاهی و کتبی را با موفقیت به اتمام رسانیده باشد.
 • عضو انجمن جراحان زیبایی بوده و در دوره های آموزش پزشکی مداوم سالانه شرکت کند.

جراحی بینی

چه زمانی می توان نتیجه جراحی بینی را مشاهده کرد ؟

نتیجه عمل بینی با توجه به پارامترهای مختلفی ؛ اعم از نوع بینی ، وسعت تغییراتی که بر روی آن صورت پذیرفته است و دقت بیمار در رعایت مراقبت های پس از عمل ؛ بین 6 ماه الی یکسال متغیر می باشد.

آیا جراحی بینی عوارض دارد ؟

در صورتی که انجام این عمل جراحی ، به یک پزشک مجرب و حاذق محول گردد ؛ نه تنها به نتایج رضایت بخشی منتج می شود ، بلکه مانع بروز عوارض جدی نیز خواهد شد. توجه داشته باشید که کبودی و تورم ، خونریزی خفیف و درد مختصر در موضع جراحی ؛ جزو عوارض بدیهی جراحی بینی به شمار می روند و در واقع عارضه محسوب نمی شوند. از مهم ترین عوارضی که بعد از عمل بینی و در صورت عدم انجام اصولی جراحی ، ممکن است حادث گردند ؛ می توان به اختلالات تنفسی ، انسداد بینی ، غیرقرینه شدن سوراخ های بینی ، کجی بینی ، سر بالا شدن بیش از حد نوک بینی و مواردی از این قبیل اشاره کرد. این عوارض ، عمدتا انجام جراحی مجدد بینی ( جراحی ترمیمی ) را ضروری می سازند و در نتیجه افزون بر این که کاهش اعتماد به نفس فرد را به دنبال دارند وی را متحمل پرداخت هزینه های گزاف برای عمل ثانویه بینی نیز می نمایند.

هزینه جراحی بینی چقدر است ؟

هزینه عمل بینی بر اساس عوامل متعددی محاسبه و برآورد می شود و هزینه نهایی آن در جلسه مشاوره و بعد از انجام معاینات بالینی به اطلاع بیمار خواهد رسید.

آیا بیمه هزینه عمل بینی را تقبل می کند ؟

جراحی بینی در صورتی که رویکرد زیبایی داشته باشد ؛ خیر ، بیمه هزینه آن را تقبل نخواهد کرد ؛ اما در صورتی که هدف از انجام آن صرفا امور درمانی باشد ، شرکت بیمه مورد نظر بسته به تعهدات خود می تواند بخشی یا تمام هزینه آن را پرداخت نماید.

آیا بعد از جراحی بینی فرم لب بالا تغییر می کند ؟

در صورت استفاده از روش های و تکنیک های نوین عمل بینی ، هیچ گونه تغییر نامطلوبی در لب ها رخ نخواهد داد. لازم به ذکر است در برخی افراد که فاصله لب بالا تا نوک بینی آن ها نامناسب است ؛ می توان با انجام صحیح جراحی بینی و اصلاح این فاصله ، جلوه بهتری به لب ها بخشید.

بعد از جراحی بینی چند روز باید استراحت کرد ؟

به طور کلی ، افراد باید 7 تا 10 روز بعد از جراحی بینی به خوبی استراحت نمایند ؛ البته مقصود از استراحت ، استراحت مطلق و بی تحرکی نبوده و افراد باید به منظور جلوگیری از پیشروی کبودی و تورم و کاهش سریع تر آن حتما تحرک داشته و در منزل پیاده روی آهسته داشته باشند. پس از این بازه زمانی ، می توان فعالیت های روتین را از سر گرفت ؛ اما تقریبا تا 3 ماه بعد از عمل بینی باید از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های شدید خودداری گردد.

بعد از عمل بینی تا چه مدت باید از چسب بینی استفاده کنم ؟

مدت زمان استفاده از چسب بینی ؛ بسته به نوع بینی ( استخوانی یا گوشتی ) ، شدت تورم موجود در بینی و صلاحدید جراح می تواند در هر فردی متفاوت باشد. اما معمولا توصیه می شود تا 2 ماه بعد از جراحی بینی ، از چسب بینی استفاده کنید.

آیا کوچک کردن بینی با دستگاه موثر است ؟

یکی از سوالاتی که متقاضیان جراحی بینی ، ممکن است با آن روبرو شوند ؛ این است که آیا دستگاه کوچک کننده بینی برای من موثر هست یا خیر ؟ در پاسخ به این پرسش باید متذکر شد که این دستگاه ها ، مطلقا جنبه علمی ندارند و تاثیر بر روی فرم بینی نخواهند داشت. در حقیقت می توان گفت که جملاتی اعم از کوچک کردن بینی با دستگاه ، نوعی سوء استفاده برخی از شرکت ها از ساده لوحی برخی افراد می باشد که با تبلیغات دامنه دار خود ؛ افراد را برای خرید این کالاهای غیرعلمی و بعضا مضر ، اغفال می کنند. لذا باید اشاره داشت که این نوع از دستگاه ها ؛ به هیچ وجه ، هیچ گونه ارزشی برای دستیابی به نتایج مورد نظر ندارند.

آیا نتیجه رینوپلاستی برمی گردد ؟

در ارتباط با این که اعمال جراحی بینی ، در بینی های مختلف ، نتایج مختلفی دارد ؛ شکی نیست. اما باید دقت کرد در بینی هایی که اصطلاحا به بینی های گوشتی معروفند ، ساختار غضروفی زیرین آن ها ضعیف است و باید تقویت شود تا بتواند پوست ضخیم این نوع از بینی ها را در جای اصلی خود نگهداری کند. در غیر این صورت ، انجام عمل بینی در این دسته از افراد ؛ نتایج موقتی داشته و بعد از مدتی فرد را با مشکلاتی از جمله افتادگی شدید نوک بینی ، فرورفتگی در قسمت های مختلف بینی و مشکلات تنفسی می شود. از این رو دقت در انتخاب روش رینوپلاستی ، بسیار مهم است.

به طور کلی در پاسخ به این سوال که آیا عمل بینی در انواع مختلف بینی ، فارغ از جنس پوست بینی ( نازک یا ضخیم ) ؛ نتیجه دائمی دارد یا خیر ؟ ، باید متذکر شد که :

با افزایش سن ، الیاف یا بافت های نگهدارنده بدن ، در قسمت های مختلف دچار ضعف می شود که بینی هم در حقیقت مستثنی از این قضیه نیست.

درجاتی از افتادگی و شلی بینی در سنین بالا ، انتظار می رود ؛ البته در صورتی که روش مناسب عمل بینی انتخاب شده باشد ، این میزان بسیار کمتر از میزان مورد انتظار خواهد بود.

آیا عمل زیبایی بینی و لیزیک را می توان در یک دوره انجام داد ؟

در خصوص عمل بینی و لیزیک باید اشاره داشت که طبق نظریه اکثریت جراحان بینی ، معمولا بهتر است ابتدا جراحی زیبایی بینی انجام شود و پس از 2 ماه ، لیزیک انجام شود. در عمل لیزیک ، قرنیه چشم بیمار ظریف و نازک می شود و از آن جا که طی جراحی بینی یکسری ضربات به استخوان های بینی وارد می شود و می تواند چشم را تحت الشعاع قرار دهد ؛ توصیه می شود عمل بینی حداقل 2 ماه قبل از عمل لیزیک انجام پذیرد.

آیا وجود حساسیت و آلرژی ، بر روی روند عمل زیبایی بینی یا نتیجه آن مشکل ایجاد می کند ؟

بله ، قطعا در صورت عدم کنترل آلرژی قبل از جراحی بینی ؛ این مسئله می تواند در روند عمل و همچنین بعد از عمل ، مشکلاتی برای شما ایجاد کند. بنابراین باید با پزشکتان ، مشورت کنید تا با کنترل آلرژی بتوانید عمل راحت تری را تجربه کنید.

آیا آلرژی بعد از عمل بینی از بین می رود ؟

اغلب بیماران سوال می کنند که آیا ممکن است بعد از جراحی بینی ، آلرژی آن ها درمان گردد ؟ در پاسخ به این سوال ؛ باید متذکر شد که به هیچ عنوان ، آلرژی بعد از عمل بینی از بین نمی رود ؛ چرا که جنبه ژنتیکی دارد. ولی لازم به ذکر است که با انجام یکسری اعمال بر روی شاخک های بینی طی جراحی بینی ، می توان آلرژی را بهبود بخشید ؛ اما الزاما از بین نمی رود.

آیا مشکلات عملکردی بینی را می توان با عمل زیبایی بینی درمان کرد ؟

در صورتی که بیمار ، مشکلاتی داخل بینی نظیر انحراف بینی ، پولیپ بینی ، پوستی شدن شاخک میانی بینی و بزرگی شاخک های تحتانی بینی یا بیماری های سینوس داشته باشد ؛ تمامی این موارد به طور همزمان با جراحی بینی ؛ قابل اصلاح هستند.

احساس بوی بد در داخل بینی بعد از رینوپلاستی

برخی از افرادی که تحت جراحی بینی قرار گرفته اند ، اظهار می کنند که احساس بوی بد در بینی خود دارند که این بو گاها تا ماه ها ادامه داشته و در نتیجه حس بدی را القاء می کند. این مسئله ، بیانگر مشکل خاصی نبوده و عموما در پی به جا ماندن ترشحات یا لخته های خون در بینی رخ می دهد و در پاره ای موارد نیز به دلیل استفاده از برخی نخ های بخیه ایجاد می شود که عمدتا با گذشت زمان و به تدریج مرتفع می گردد. البته باید اشاره داشت که حتما این موضوع را به جراح معالج تان اطلاع دهید ؛ زیرا در موارد معدودی این امکان وجود دارد که این بوی بد ، ناشی از مشکلات جدی اعم از بروز عفونت در بینی یا باقی ماندن مش داخل بینی باشد.

بعد از عمل کردن بینی بهتر است مش بینی گذاشته شود یا تامپون ؟

جراحی بینی یا در واقع همان رینوپلاستی ، در قیاس با گذشته ؛ با فناوری ها و متدهای پیشرفته تری صورت می پذیرد. در دوره های گذشته ، بیشتر تمرکز جراحان بینی بر کوچک کردن اندازه بینی و تغییر شکل ظاهر آن ؛ متمرکز بود ، لذا به عملکرد تنفسی بعد از عمل توجه چندانی نمی شد. تا جایی که غالبا استخوان و غضروف ، بیش از حد مجاز از بینی بیمار برداشته می شد و در نتیجه اکثر افراد پس از رینوپلاستی با اختلالات تنفسی روبرو می شدند. این در حالی است که امروزه جراحی بینی به مقوله تنفس ، دید دقیق تری داشته و میزان غضروف و استخوانی که قرار است طی عمل برداشته شود بسیار حساب شده و هوشمندانه می باشد. از این رو افراد از نتیجه عمل ، هم به لحاظ ظاهری و هم از بعد عملکردی ( تنفسی ) ؛ رضایت کافی خواهند داشت.

قرار دادن تامپون یا مش بینی بعد از عمل بینی

یکی از اقداماتی که پیشتر در حین جراحی بینی انجام می پذیرفت ؛ قرار دادن تامپون داخل بینی بود که هدف از آن ، ترمیم برش های جراحی و جلوگیری از خونریزی بینی پس از عمل بود. این تامپون ها وزن بالایی داشته و بسیار حجیم بودند ؛ لذا فضای زیادی را در داخل بینی می گرفتند که تحمل آن برای بیمار دردناک بوده و به بروز مشکلات تنفسی منتج می شد. امروزه در حوزه رینوپلاستی از متدهای جدیدی استفاده می شود که ضرورت استفاده از تامپون را منتفی می کند. در حال حاضر برای استحکام فرم بینی و ممانعت از خونریزی بینی پس از عمل ، پانسمان هایی ظریف که اصطلاحا مش یا فیتیله نامیده می شوند در حین رینوپلاستی در داخل بینی بیمار قرار داده می شوند.

مش بینی ، از جنس گاز استریل می باشد که بسیار ظریف و باریک بوده و طول زیادی دارد. لازم به ذکر است که به منظور قرار دهی این گاز استریل در داخل بینی ، آن را آغشته به پماد تتراسایکلین می کنند. مدت زمانی که باید مش در داخل بینی بماند ، با توجه به گستردگی عمل و صلاحدید جراح ؛ متغیر می باشد اما غالبا 3 – 1 روز در بینی باقی مبینیی ماند. توجه داشته باشید مادامی که مش در داخل بینی قرار دارد ، قادر به تنفس از طریق بینی نبوده و باید از مجاری دهان نفس بکشید. بنابراین توصیه می شود در این مدت ، جهت جلوگیری از خشک شدن دهان ، از خوردن غذاهای سفت بپرهیزید و به میزان فراوان مایعات بنوشید. ناگفته نماند که هرگز نباید خود فرد ، مبادرت به خروج مش از بینی نماید و این کار باید توسط جراح معالج صورت پذیرد.

تاثیر عمل بینی بر صدا

برخی افراد فکر می کنند که جراحی بینی بر روی تون صدا تاثیر می گذارد ، در پاسخ به این افراد باید اشاره داشت که عمل بینی در صورت انجام صحیح و عدم آسیب رسانی به ساختار بینی ، هرگز سبب تغییر صدا نخواهد شد. البته طی چند روز ابتدایی بعد از عمل بینی ، ممکن است صدای شما مختصری تغییر جزئی داشته باشد که به خاطر زخم های داخل بینی است و با بهبود زخم ها و طی چند روز از بین می رود و صدای شما دوباره به حالت سابق بر می گردد.

آیا می توان همزمان با عمل زیبایی بینی ، ارتودنسی نیز انجام داد ؟

اکثر افرادی تصمیم به انجام همزمان ارتودنسی و جراحی بینی دارند ؛ در جلسه مشاوره از جراح خود در این باره سوالاتی می پرسند ؛ یکی از رایج ترین این سوالات این است که انجام کدام یک بر دیگری ارجح است و علت آن چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید اشاره داشت که درمان ارتودنسی می تواند سبب تغییر موقعیت لب ها و ایجاد تعادل بیشتر بین لب و بینی شود و زاویه میان این دو را بهبود بخشد ؛ حال آن که این مسئله ، مقوله ای مهم در جراحی زیبایی بینی قلمداد می شود ، چرا که زاویه مناسب میان نوک بینی و لب بالا بر روی نتیجه عمل بینی تاثیر قابل توجهی دارد.

از این رو می توان گفت که بهتر است روند ارتودنسی ، قبل از عمل زیبایی بینی انجام پذیرد تا بدین ترتیب نتیجه بهتری از عمل بینی حاصل آید. ضمنا باید اشاره داشت که در حین جلسات ارتودنسی ، بر روی صورت و بینی فرد فشارهایی وارد می آید ؛ لذا چنانچه قبل از ارتودنسی ، جراحی بینی انجام شده باشد ، فشار وارده بر صورت و بینی حین ارتودنسی ؛ می تواند نتیجه عمل بینی را تحت تاثیر قرار داده و آن را دستخوش تغییرات منفی کند. بنابراین چنانچه می خواهید از بروز چنین اختلالاتی پیشگیری به عمل آورید ، باید در وهله اول نسبت به اصلاح دندان های تان اقدام نموده و پس از آن مبادرت به انجام جراحی بینی نمایید.

تاثیر میزان ضخامت پوست بینی بر نتیجه عمل بینی

در عمل زیبایی بینی ، تمامی اصلاحات بر روی ساختار غضروفی – استخوانی بینی انجام می پذیرد و به ندرت تغییری بر روی پوست ایجاد می گردد. اما با این وجود ، نمی توان از تاثیر جنس و نوع پوست بینی بر نتیجه جراحی بینی چشم پوشی نمود. پوست بینی ؛ مانند پوست دیگر نقاط بدن ، ویژگی های خاص خود را داراست ؛ به طور کلی افرادی که پوست بینی آن ها دارای ضخامت متوسط بوده و جنس مناسبی دارد و دارای ناهمواری نمی باشد ، بهترین گزینه برای جراحی زیبایی بینی محسوب می شوند ؛ در حالی که افراد با پوست بینی خیلی ضخیم یا خیلی نازک و ظریف ، هیچ یک کاندید ایده آلی برای عمل بینی به شمار نمی روند.

چرا عمل ترمیمی بینی ضرورت می یابد ؟

منظور از عمل ترمیمی بینی ، عمل مجدد بینی می باشد که به طور کلی هدف از آن ؛ اصلاح نقائص ظاهری و ساختاری به وجود آمده طی عمل اولیه می باشد. البته در برخی موارد نیز به دلیل ، عدم اصلاح کامل عیوب ظاهری و عملکردی بینی در جراحی قبلی ؛ انجام عمل ترمیمی بینی الزام می یابد. عمل بینی ، خود جزو اعمال جراحی پیچیده محسوب می شود ؛ حال آن که عمل ترمیمی بینی به مراتب پیچیده تر از جراحی بینی اولیه بوده و از حساسیت بیشتری برخوردار است. از این رو برای دستیابی به نتایج موفقیت آمیز از عمل ثانویه بینی ، ملزم به انتخاب بهترین جراح بینی ترمیمی می باشیم. لازم به ذکر است گاها مشکلات پدید آمده در نمای ظاهری یا ساختار بینی به قدری شدید است که برای اصلاح آن ها در جراحی ترمیمی ، نیاز به پیوند غضروف از لاله گوش یا دنده وجود خواهد داشت.

مناسب ترین زمان برای عمل ترمیمی بینی

بین جراحان بینی ، در رابطه با این مسئله ؛ اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد ؛ اما اکثر جراحان متفق القول بهترین زمان برای انجام عمل مجدد بینی را یکسال بعد از جراحی بینی اولیه می دانند. البته گاهی اوقات ممکن است نقائص بینی ، جزئی بوده و در صورت صلاحدید پزشک ؛ تا قبل از یکسال بتوان در مطب و با انجام اقداماتی ساده ؛ نسبت به تصحیح ایرادات اقدام نمود. به عنوان مثال ؛ در پاره ای موارد ممکن است جراح در عمل قبلی بینی فراموش کرده باشد که قوز روی پل بینی را به طور کامل از بین ببرد ، در این موارد بعد از گذشت 6 ماه از جراحی اولیه می توان با انجام سوهان کشی در مطب ؛ مبادرت به رفع کامل قوز بینی نمود.