با تزریق پرکننده های پوستی از جمله تزریق ژل ، می توان چین و چروک های پوستی را از بین برده و جوانی صورت را به آن بازگرداند. همچنین این پروسه می تواند حجم از دست رفته پوست را در نقاطی اعم از خط فک ، چانه ، لب و گونه ها افزایش داده و با برجسته تر کردن این نواحی بر زیبایی صورت بیفزاید. ژل ها حاوی اسید هیالورونیک می باشند. اسید هیالورونیک ، یک ماده طبیعی در بدن انسان است و بنابراین بدن نسبت به آن واکنش منفی نشان نداده و آن را پس نمی زند. در این مقاله که از سوی دکتر منصور حاجی بیگی تهیه شده است ، با کاربرد ، مزایا و دیگر جوانب ژل های تزریقی آشنا می شوید.

کاربردهای تزریق ژل

به طور کلی وقتی چین و چروک ها در خط خنده و اخم عمیق تر شوند ، لب ها شروع به نازک شدن می کنند و در نتیجه ، صورت جوانی و شادابی خود را از دست می دهد. ژل ها ، به دلیل خاصیت پر کنندگی که دارند به منظور رفع چین و چروک پوست در نواحی لب و پیشانی ، خط اخم و خنده ، فرورفتگی های صورت ، تیرگی و چروک دور چشم و کاهش اثر زخم آکنه تزریق می شوند و اثرات پیری را برطرف می کنند. البته باید اشاره داشت که تزریق ژل ، با هدف برجسته سازی و حجم دهی به نواحی مناطق صورت ، اعم از لب ، گونه ، چانه و پر کردن فرورفتگی های بینی نیز انجام می شود. لازم به ذکر است که از ژل ها در مقادیر بیشتر ، برای تقویت ساختاری استخوان گونه و خط فک استفاده می شود.

تزریق ژل

انواع ژل

ژل ، پلاسمای غنی از پلاکت با فرآوری خون بیمار ساخته می شود و برای حجم دادن ، برجسته کردن و جوان سازی صورت به مناطق هدف تزریق می شود. پلاکت خون ، حاوی پروتئین های بسیاری است که از فاکتورهای رشد محسوب می شوند. این پروتئین ها باعث بهبودی پوست آسیب دیده می شوند ؛ از جمله آسیب های ناشی از اکسیداسیون ( پیری ) ، استرس و قرار گرفتن در معرض عناصر محیطی ( نورخورشید ، سولاریم ، اشعه ماوراءبنفش و غیره ).

 1. ژل کلاژن : این ژل ، تولید کلاژن را تحریک می کند و موجب رفع چین و خطوط ریز پوست می شود. کلاژن ، پروتئین طبیعی موجود در بدن است که ساختار پوست را تقویت می کند.
 2. تزریق هیدروژل : پلیمر در آب در دمای پائین تر از دمای محیط حل می شود و در دمای بدن هیدروژل تشکیل می­ دهد. محلول با تزریق در بافت های نرم به سرعت یک انبار نرم و ماکروسکوپی تشکیل می دهد که مواد فعال را به دام می­ اندازد.

چه نوع ژلی برای تزریق مناسب است ؟

به طور کلی ، انواع مختلفی از ژل ها برای تزریق وجود دارند. مناسب ترین نوع ژل برای هر فرد با مد نظر قرار دادن هدف او از تزریق ، موضع تزریق و نهایتا صلاحدید جراح انتخاب می شود. لازم به ذکر است که برای درمان خطوط پوستی و چین های کم عمق ، از ژل های رقیق تر استفاده شده و جهت درمان چین های عمیق تر ، ژل های غلیظ تر که دوام بیشتری دارند ، مورد استفاده قرار می گیرند.

اهمیت انتخاب پزشک خوب

انتخاب پزشک حاذق برای تزریق ژل ، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است ؛ زیرا در صورت انجام این پروسه جوانسازی توسط یک پزشک بی تجربه قطعا عوارض و خطراتی متوجه شما خواهد شد. بنابراین پیش از تزریق ، حتما درباره بهترین و مجرب ترین پزشک تحقیق کنید.

تزریق ژل

نحوه تزریق ژل چگونه است ؟

به منظور تزریق ژل پیش از هر چیز باید ناحیه مورد نظر جهت تزریق ، تحت بی حسی موضعی قرار گیرد. پس از بی حسی ناحیه مزبور ، ماده تزریق شونده توسط سوزنی ظریف به زیر پوست تزریق می شود ؛ از این رو افراد دردی را در لحظه تزریق احساس نمی کنند تنها ممکن است سوزش مختصری حس کنند که نگران کننده نبوده و کنترل آن ممکن است.

تزریق ژل لب

 • لب ها یکی از نقاط صورت هستند که بر روی زیبایی تاثیر قابل ملاحظه ای دارد.
 • حال آن که برخی افراد به صورت ژنتیکی یا با افزایش سن ، با کمبود حجم لب مواجه هستند.
 • این افراد با تزریق ژل لب ، می توانند حجم مناسبی به لب های خود ببخشند.

تزریق ژل گونه

جهت افزایش حجم گونه ها و زیبایی چهره ، می توان مبادرت به تزریق ژل به گونه ها نموده و تقارن صورت را بخشیده و مشکلات ظاهری را برطرف ساخت.

تزریق ژل زیر چشم

تیرگی و سیاهی دور چشم و همچنین چروکی نواحی اطراف چشم ، از شایع ترین نشانه های افزایش سن یا کاهش وزن و لاغری می باشد. در این موارد ، با تزریق ژل به زیر چشم می توان روند تولید کلاژن را سرعت بخشیده پس از گذشت مدت زمان کوتاهی ، تیرگی و گودی زیر چشم را برطرف ساخت.

تزریق ژل خط خنده

خط خنده از چروک هایی می باشد که به تدریج و در اثر افزایش سن ظاهر می شود. تزریق ژل خط خنده می توان این خطوط را برطرف ساخته و بر جذابیت چهره افزود.

تزریق ژل

تزریق ژل چانه

چانه یکی از عناصر کلیدی و مهم در صورت است که نقش اساسی در زیبایی و تناسب چهره ایفاء می کند. برخی افراد از این موهبت بی نصیبند و به خاطر داشتن چانه کوچک یا عقب رفته ، زیبایی دیگر اجزای چهره شان نیز کمتر به چشم می آید. خوشبختانه امروزه به مدد تزریقات زیبایی ، امکان برجسته سازی و تقویت چانه و خط فک ، محقق شده است و این دسته از افراد می توانند با تزریق ژل چانه و بازگردادن حجم مناسب به چانه ، فرم چانه خود را بهبود بخشیده و به چهره ای به مراتب جذاب تر و متعادل تر دست یابند.

تزریق ژل برای زاویه سازی صورت

از تزریق ژل ، برای زاویه سازی صورت نیز استفاده می شود ؛ لذا در حال حاضر با تغییر معیارهای زیبایی شناختی و گرایش افراد به داشتن صورت Vشکل ، شاهد آن هستیم که افراد ( فارغ از جنسیت ) به این تزریق زیبایی رو آورده و سعی دارند با انجام این روش کم تهاجمی و بهبود کانتور صورت خود و برجسته تر کردن چانه و مرز مابین صورت گردن بر زیبایی و جذابیت چهره خود بیفزایند.

ماندگاری نتایج تزریق ژل چقدر است ؟

پرکننده های ژل هیالورونیک اسید ( HA ) متداول ترین نوع فیلر است و به طور فزآینده ای از محبوبیت ویژه ای برخوردار است ؛ زیرا نتایج آن ماندگاری بیشتری به همراه دارد. ژل اسید هیالورونیک ، بسته به ضخامت ماده پر کننده استفاده شده و سبک زندگی شما می تواند بین 4 تا 18 ماه دوام داشته باشند.

اقدامات قبل از تزریق ژل

 • حداقل 24 ساعت قبل از تزریق ، از نوشیدنی حاوی الکل پرهیز کنید. الکل می تواند خون را رقیق و کبودی را آسان تر کند.
 • بهتر است برخی مکمل های گیاهی مانند روغن ماهی ، سیر و جیسینگ و همچنین داروهای رقیق کننده خون و ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین ، ادویل ، آلیو ، ناپرین ، ایبوپروفن بروفن و غیره را متوقف کنید. استفاده از Tylenol مناسب است.
 • سابقه آلرژی و داروهای فعلی که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید.
 • مصرف آرنیکا مونتانا خوراکی را شروع کنید. این دارو مکمل طبیعی است که به کاهش تورم و کبودی کمک می کند. شروع این مکمل در روز قبل از عمل و بعد از عمل توصیه می شود.
 • از خوردن غذاهای شور خودداری کنید. سدیم باعث احتباس آب در بدن می شود که به نوبه خود تورم را افزایش می دهد.
 • اگر سابقه تبخال دارید یا این که باردار یا شیرده هستید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

تزریق ژل

مراقبت های بعد از تزریق ژل

 • ناحیه تزریق را ماساژ ندهید و نخارانید.
 • هرگز از کمپرس گرم بر روی موضع تزریق استفاده نکنید.
 • ورزش و فعالیت های سنگین انجام ندهید.
 • از قرارگرفتن درمعرض اشعه ماورا بنفش ، حمام آفتاب و گرمای بیش از اندازه مانند سونا ، اتاق بخار و سولاریم اجتناب کنید.
 • از هرگونه فعالیتی که موجب افزایش جریان خون یا حرکت در ناحیه تزریق می شود ، مانند ورزش یا مصرف الکل ، دویدن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • تا چند وقت بعد از تزریق از خوابیدن روی صورت و گونه اجتناب نمایید.

آیا تزریق ژل عوارض دارد ؟

عوارض ژل ، به نوع ژل تزریق شده بستگی دارد. به طور کلی بهترین نوع ژل ، ژلی می باشد که ایجاد حساسیت نکرده و بدن نسبت به آن واکنش منفی نشان ندهد. البته لازم به ذکر است که عوارض جانبی ژل ها ، همیشه به نوع و کیفیت ژل بستگی ندارد و در برخی موارد به دنبال تزریق غلط و غیر اصولی اتفاق میافتد. به عنوان مثال چنانچه ناحیه مورد نظر جهت تزريق به درستی ضدعفونی نشده و استریل نشده باشد ، ورم و التهاب ، خونمردگی یا کبودی در نقاط تزریق به وجود خواهد آمد. از جمله شایع ترین عوارض این پروسه عبارتند از :

 • عفونت و کبودی
 • قرمزی
 • درد و تورم
 • خارش

تزریق ژل برای چه افرادی ممنوع است ؟

 • زنان بارداری و شیرده
 • خانم هایی که دچار دیابت بوده و انسولین مصرق می کنند.
 • بانوانی که سابقه سکته مغزی دارند.
 • زنانی که سابقه مصرف آسپرین دارند.
 • خانم هایی که به دلیل بیماری قلبی ، داروهای مختلفی مصرف می کنند.
 • بانوانی که سابقه حمله قلبی و بیماری های خودایمنی مثل آلرژی ، آسم ، روماتیسم و لوپوس دارند.

هزینه تزریق ژل

قیمت تزریق ژل با توجه به نوع و برند ژل مورد استفاده ، وسعت ناحیه مورد نظر و غیره متغیر می باشد. برای کسب اطلاع از هزینه این پروسه جوانسازی ، باید توسط پزشک متخصص معاینه شوید ؛ زیرا مادامی که ارزیابی و معاینات لازم بر روی فرد زیباجو صورت نپذیرد نمی توان قیمت دقیق آن را معین نمود. دقت داشته باشید که هرگز تزریق ژل با قیمت پایین نباید شما را وسوسه به انجام این فرایند در مراکز غیر معتبر نماید. چرا که تزریق در چنین مراکزی ، می تواند سبب بروز حساسیت و واکنش منفی بدن شما نسبت به ماده تزریق شده و منجر به بروز عوارض جدی شود.