بوتاکس در افرادی که به دنبال راهی برای از بین بردن آثار پیری هستند و آن هایی که خواهان جوانی ظاهر می باشند ، معجزه می کند. تزریق بوتاکس در دستان یک پزشک ماهر ، با تزریق به میزان کافی و در صورت استقرار صحیح در محل تزریق ، می تواند به روشی زیرکانه و ظریف ، سال های جوانی را به شما بازگرداند. نتایج تزریق بوتاکس ، چهره ای را که قبل از ظاهر شدن خطوط بر روی پوست تان داشتید ، به شما باز می گرداند. کسانی که در شهر زاهدان ساکن هستند می توانند به دکتر منصور حاجی بیگی مراجعه نمایند.

تزریق بوتاکس

چرا چین و چروک بر روی پوست نمایان می شوند ؟

علل مختلفی برای پدیدار شدن چین و چروک بر روی پوست وجود دارد. چین و چروک ها ، گذر زمان را به ما یادآوری می کنند. گزینه های سبک زندگی ، الگوهای ژنتیکی و حرکات صورت در واکنش به رویدادهای مختلف ، از دیگر عوامل دخیل در پیدایش چین و چروک بر روی پوست می باشند. واکنش های صورت ما ، خطوطی را بر روی پوست ایجاد می کنند که ماحصل حرکات صورت بوده و نشان می دهند که شما خنده رو هستید ، نگران هستید ، زیاد اخم می کنید یا فرد هیجان زده ای می باشید. این خطوط تحت عنوان چین و چروک های دینامیک شناخته می شوند و با حرکات صورت ، بر روی پوست پدیدار شده و ناپدید می شوند. ولی با گذر زمان این حرکات صورت ، خطوط عمیق تر ، خطوط شکن یا خط اخم را بر روی پوست بر جای می گذارند.

کابردهای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از محبوب ترین روش های جوانسازی پوست است و می تواند به رفع یا کاهش خطوط اطراف چشم ( خطوط پنجه کلاغی ) ، چین پیشانی ، خطوط اخم و چین های کناری بینی کمک کند. لازم به ذکر است که بوتاکس ، نه تنها اهداف آرایشی دارد ؛ بلکه می توان از آن برای موارد درمانی مانند درمان میگرن و تعریق زیاد نیز استفاده کرد. به طور کلی کاربردهای بوتاکس از لحاظ زیبایی عبارتست از :

 • خطوط لبخند در اطراف دهان و چشم که خطوط پنجه کلاغی نامیده می شوند.
 • خطوط اخم بین ابروها که خطوط ابرو میان یا خطوط یازده ( دو خط عمودی ) نامیده می شوند.
 • خطوط پیشانی بالای ابروها که با حرکت دادن ابروها نمایان می شوند.
 • چین و چروک های بینی واقع در قسمت فوقانی بینی که در زمان بالا کشیدن بینی به صورت جزئی نمایان می شوند.
 • چین و چروک های دینامیک با تزریق زیبایی بوتاکس ، درمان می شوند.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک پروتئین طبیعی پالایش شده است که در کاربردهای زیبایی و درمانی ، مورد مصرف قرار می گیرد. این پروتئین در برخی از نواحی صورت برای ریلکس کردن موقتی عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک می شوند ، مورد استفاده قرار گرفته و پوستی صاف و بهبود یافته را خلق می کند. این یک تجویز دارویی است و بنابراین فقط باید توسط یک متخصص دوره دیده مورد اجرا قرار گیرد.

مدت زمان ماندگاری بوتاکس چقدر است ؟

نتایج تزریق بوتاکس گاهی تا 4 ماه ماندگار است. مدت زمان ماندگاری ، به دوز مصرفی و متابولیسم بدن شما وابسته است. به همین ترتیب برخی افراد ، ظرف 2 تا 3 روز شاهد نتایج درمان می باشند ؛ در حالی که در برخی دیگر ، آشکار شدن نتیجه به 7 روز زمان نیاز دارد.

بوتاکس چگونه از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند ؟

تزریق بوتاکس با جلوگیری از انقباض ماهیچه هایی که باعث ایجاد چین و چروک می شوند ، عمیق تر شدن خطوط را در طول زمان ، محدود می کند. طبق گزارش برخی از بیماران ، بعد از تزریق های مکرر ریلکس کننده چین و چروک ها ، در طول یک مدت زمان طولانی ، چین و چروک های ریز ، کاهش یافته و دیگر نیازی به درمان ندارند. همچنین بر اساس گزارش این بیماران ، نتایج بین تزریق ها برای مدت زمان بیشتری ، ماندگار بوده اند.

تزریق بوتاکس

 • بوتاکس برای چین و چروک های زیر چشم چگونه عمل می کند ؟

بر اساس تحقیقات انجام شده ، ثابت شده است که تزریق بوتاکس ، چین و چروک های کنار چشم ( چین و چروک های پنجه کلاغی ) را صاف می کند ، ولی قادر به درمان چین و چروک های زیر چشم نمی باشد. تحقیقات اندکی در خصوص تاثیر گذاری یا عوارض جانبی به کار گیری بوتاکس برای چین و چروک های زیر چشم انجام شده است.

 • برای درمان چین و چروک ها چند واحد بوتاکس مورد نیاز است ؟

تعداد واحد های مورد نیاز برای تزریق بوتاکس ، سوال رایجی است که بیشتر افراد برای برآورد مقدار هزینه مورد نیاز برای تکمیل درمان ، می پرسند. لازم به ذکر است که تعداد واحد بوتاکس ، در هر فرد کاملا منحصر بفرد است. محل قرار گرفتن چین و چروک ها ، ویژگی های چین و چروک ها و نوع نتایج مورد نظر ، همگی عوامل دخیل در انحصاری بودن درمان برای هر فرد محسوب می شوند. همچنین مهارت تزریق کننده بوتاکس نیز در این فرآیند ، نقش تعیین کننده ای دارد. در طول جلسه مشاوره ، شما می توانید اطلاعات لازم در خصوص تعداد واحدهای مورد نیاز و هزینه های مرتبط با آن را برای نتیجه مطلوب خود ، کسب کنید.

سن مناسب برای تزریق بوتاکس

محدودیت سنی برای تزریق بوتاکس وجود ندارد. اگرچه بیشتر افراد پس از پدیدار شدن چین و چروک ، اقدام به تزریق بوتاکس می کنند ؛ اما باید اشاره داشت که تزریق پیشگیرانه بوتاکس قبل از ظهور چین و چروک و برای جلوگیری از روند پیری ، بسیار ایده آل است. از این رو بسیاری از افراد در دهه 20 و 30 سالگی خود ، شروع به درمان های پیشگیرانه پیری می کنند. نکته خوب در مورد بوتاکس پیشگیرانه این است که دوز ماده تزریق شونده در این موارد ، نسبت به افرادی که تزریق را به منظور رفع خطوط و چین و چروک پوستی انجام می دهند، قاعدتا کمتر خواهد بود. در واقع تزریق بیش از حد ازبوتاکس می تواند منجر به آتروفی عضلات به خصوص در عضلات اطراف چشم شود ، بنابراین در این کار زیاده روی نکنید زیرا در این صورت نتایج معکوس خوهد شد.

تزریق بوتاکس

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

 • از یک هفته قبل از تزریق بوتاکس ، از مصرف آسپیرین ، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ادویل ، موترین و آلیو یا ایبوپروفن ، ویتامین E یا روغن ماهی پرهیز کنید. این موارد سبب افزایش احتمال خونریزی شده و ممکن است کبودی و خونریزی را در ناحیه تزریق تشدید کنند.
 • بوتاکس ، عضلات ایجاد کننده برخی چین و چروک های مربوط به حالات صورت مانند اخم بین ابروها و پیشانی را به طور موقت فلج می کند ، در نتیجه چین و چروک های فعال را به حداقل رسانده و ظاهر جوان تری ایجاد می کند. اما قادر به پر کردن چین و چروک های عمیق نبوده و نمی تواند استحکام پوست را به حالت سابق خود بازگرداند ؛ از این رو باید از تزریق ، انتظارات واقع بینانه داشته باشید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • تقریبا طی 24 ساعت ابتدایی پس از تزریق ، باید از مالیدن صورت خود و نواحی تزریق خودداری کنید ؛ در غیر این صورت ، ممکن است ماده تزریق شده را به یک منطقه ناخواسته منتقل کنید و ریسک بروز نتایج نامطلوبی مانند افتادگی پلک یا آسیب عصبی را تشدید کنید.
 • تزریق بوتاکس ، دوره نقاهت ندارد و تداخلی در زندگی روزمره شما ایجاد نمی کند ؛ لذا می توانید به امور روزانه خود بپردازید.
 • پس از تزریق ، می توانید ورزش های سبک تا متوسط را انجام دهید ؛ اما ممکن است انجام فعالیت های شدید برای چند روز پس از درمان برای شما ممنوع گردد.
 • تا یک روز بعد از تزریق بوتاکس ، از خوابیدن بر روی نواحی تزریق شده خودداری کنید. اگر بوتاکس روی صورت خود دریافت کرده اید ، ضروری است به پشت بخوابید ؛ چرا که این درمان به زمان نیاز دارد تا بوتاکس در عضلات قرار گیرد ، از این رو دراز کشیدن بر روی شکم می تواند موجب جابجایی بوتاکس شود.
 • برخی از افراد ممکن است پس از تزریق ، درد جزئی را تجربه کنند ، این درد پس از چند روز برطرف شود ؛ اما به یاد داشته باشید باید از مصرف مسکن های قوی خودداری کنید.
 • ممکن است بعد از تزریق بوتاکس ، در موضع تزریق با کبودی و تورم مواجه شوید. استفاده از کیسه یخ می تواند به کاهش کبودی کمک کند ، اما برای این کار حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است ؟

اگر قصد تزریق بوتاکس دارید ، نترسید ؛ زیرا مواد سازنده بوتاکس در صورت معتبر بودن ، هیچ ضرری برای بدن ندارد. لذا اکیدا توصیه می شود برای آن که این تزریق زیبایی را به صورت کاملا ایمن و بی خطر انجام دهید و ضرری متوجه تان نگردد ، حتما به بهترین پزشک در این زمینه مراجعه فرمایید. پزشکان حاذق و مجربی که در حوزه تزریقات زیبایی فعالیت می کنند ، همواره از برندهایی برای تزریق استفاده می کنند که مورد تایید سازمان FDA باشند ، چرا که سلامت بیمار برای آن ها در اولویت قرار دارد.

 • برای تزریق بوتاکس به کجا مراجعه کنیم ؟

برای تزریق بوتاکس ، حتما باید به مراکز و کلینیک های معتبر و به طور کلی به پزشکانی که تخصص لازم برای انجام خدمات زیبایی را دارند ، مراجعه کنید. زیرا انجام تزریقات زیبایی ، از قبیل تزریق بوتاکس ، تزریق ژل و غیره ، از منظر وزارت بهداشت و درمان کشور تنها در صلاحیت پزشکان متخصصی می باشد که دوره های لازم جهت انجام این امور را از سر گذرانیده اند.

لازم به ذکر است همانطور که اشاره شد تتزریق بوتاکس ، صرفا باید در مراکز درمانی ، اعم از مطب پزشک متخصص ، درمانگاه ، کلینیک یا بیمارستان به انجام برسد و هرگز نباید این تزریقات را در آرایشگاه ها و مراکز نامعتبر انجام دهید. حال ممکن است این سوال برای تان پیش آید که چرا نباید در آرایشگاه ها بوتاکس تزریق کرد ؟

علت این امر آن است که غالبا در این مکان ها از بوتاکس هایی با برند غیراستاندارد و فاقد مجوز که به صورت قاچاق در بازار عرضه می شوند ، استفاده می شود و در نتیجه ریسک بروز عوارضی نظیر افتادگی پلک ، عدم تقارن ، واکنش های حاد آلرژیک و حتی دوبینی ، به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. توجه داشته باشید که در صورت بروز چنین عوارضی ، افراد غیرمتخصص هرگز توان مقابله و رویارویی با این عوارض را نداشته و نمی توانند مشکل پیش آمده را مرتفع نمایند.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است ؟

عوامل مختلفی اعم از برند بوتاکس ، وسعت ناحیه درمان ، دوز ماده تزریق شونده و غیره در برآورد هزینه نهایی تزریق بوتاکس موثرند. شما عزیزان برای اطلاع از قیمت بوتاکس ، باید حضورا به مطب پزشک مورد نظر خود مراجعه نمایید و مورد ارزیابی های لازم قرار گیرید. هزینه دقیق بوتاکس پس از معاینه و بررسی شما و در جلسه مشاوره ابلاغ خواهد شد.